Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzuje intensywny rozwój pamięci co wiąże się z zapamiętywaniem obserwacji z tego okresu życia. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych co z kolei będzie procentowało w dorosłym życiu. Właściwe żywienie dzieci w wieku przedszkolnym determinuje prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, intelektualny oraz emocjonalny. Energia dostarczana wraz z po żywieniem jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów worganizmie. Proporcje w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym powinny kształtować się na poziomach:
- Białko 12% energii
- Tłuszcz 30-35% energii
- Węglowodany 53-58% energii
Podstawą zbilansowanej diety dzieci jest dobór produktów z różnych grup, co pozwala na przygotowanie pełnowartościowych posiłków. Powinny być to produkty naturalne, nieprzetworzone, świeże. Ważne są również regularne pory spożywania posiłków oraz ograniczenie soli i cukru.
Główne błędy żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym:
- zbyt mała ilość warzyw w diecie
- zbyt duża ilość spożywanych słodyczy
- zbyt małe spożywanie wapnia
Bardzo ważne jest przekazywanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz korygowanie nieprawdziwych informacji. Na nic się nie zda namawianie dziecka do jedzenia warzyw i owoców jeśli rodzice nie dają dobrego przykładu w tej kwestii.