Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które ma problemy z jedzeniem, mamy dla Ciebie kilka rad.
1. Sprawdź ile dziecko naprawdę zjada w ciągu dnia.
Najlepszym sposobem na przeanalizowanie tego co dziecko zjadło danego dnia, będzie zapisywanie każdego posiłku. Nie zapomnij o słodkich sokach i przekąskach. Może okazać się, dziecko wcale nie je tak mało jak mogłoby się wydawać . Powodem mniejszego apetytu mogą być również napoje.
2. Uporządkuj godziny posiłków.
W przypadku dzieci, wyznaczenie stałych pór posiłków ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, po drugie regulują pracę żołądka a dzieci stają się głodne o jednakowych porach. Warto zwrócić uwagę by posiłek odbywał się przy stole i nie przeciągał się w nieskończoność.
3. Jestem głodny!
Ważnym jest zadbanie o to aby dziecko codziennie miało sporą dawkę ruchu. Nic tak dobrze nie wpływa na apetyt jak spacer, jazda na rowerze czy wizyta na basenie. Z drugiej strony zmęczenie czy rozbawienie może źle wpłynąć na spożywanie posiłku. Warto zastosować 10-15 minutowe wyciszenie zanim zaprosimy dziecko do stołu.
4. Atrakcyjne potrawy.
Jemy oczami. W przypadku dzieci niechętnych do jedzenia estetyka podawania posiłków ma ogromne znaczenie. Warto zatem poświęcić trochę czasu i dodać zupie uśmiech ze śmietanki czy zrobić jeżyka z jajka.
5. Wspólne gotowanie.
Dziecko może być wspaniałym pomocnikiem w przygotowaniu potraw. Będzie to dla niego świetna zabawa i mamy prawie 100% gwarancję, że nie odmówi skosztowania tego co samo przygotowało. Nie bójmy się bałaganu w kuchni, wspólne gotowanie to same korzyści.
6. Jedzenie to przyjemność.
Nie należy zmuszać ani nakłaniać dzieci do jedzenia. Nerwowa atmosfera przy stole, tylko pogarsza sprawę. W zdrowym żywieniu nie ma miejsca na groźby, kary czy przekupstwo.
Posiłek powinien być przyjemnym czasem dla całej rodziny.
U Dzieci pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia występuje fizjologiczne zmniejszenie łaknienia. Często rodzice reagują nadmiernie nerwowo na te naturalne zmiany. Najlepiej udać się do pediatry, który na podstawie wagi i wzrostu dziecka oceni jego rozwój.
Zdrowe dzieci mają niezwykłą zdolność do utrzymywania równowagi energetycznej, jeśli tylko mają dostęp do różnych pożywnych pokarmów. Warto zatem proponować dziecku urozmaicone posiłki i pozwolić mu kształtować swoje własne upodabnia kulinarne.